Badanie urologiczne jest badaniem mającym na celu wykrycie schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet.
Lekarz androlog lub urolog przeprowadza badanie narządów płciowych zewnętrznych, ocenia gruczoł krokowy w badaniu per rectum, poprzez wykonanie ultrasonografii (USG) ocenia narządy wewnętrzne (nerki, pęcherz, gruczoł krokowy).
W zakresie badań urologicznych przeprowadza się również badania krwi, moczu i stężenia kreatyniny (w celu zbadania wydolności nerek), mogą być zlecone kolejne specjalistyczne badania.
Lista badań wraz z cenami
Nazwa badania lub zabiegu |
---|
Biopsja gruczołu krokowego |
Biopsja i ablacja guzów i zmian nowotworowych pęcherza moczowego |
Cystoskopia |
Punkcja wodniaka jądra pod kontrolą USG |
Cytodiagnostyka urologiczno – andrologiczna (rozmaz cytologiczny nasienia) |
TRUS USG transrektalne gruczołu krokowego |
Biopsja prostaty
Biopsja prostaty to badanie przeprowadzane w związku z diagnostyką raka prostaty. Wykonywane jest najczęściej przy znieczuleniu miejscowym. W trakcie procedury przez odbytnicę zostaje wprowadzona sonda USG oraz specjalna igła biopsyjna, za pomocą której pobierane zostają drobne fragmenty tkanki gruczołu krokowego, jest to możliwe właśnie dzięki podglądowi USG.
TRUS USG transrektalne gruczołu krokowego
Transrektalne USG prostaty to badanie, które pozwala na precyzyjną ocenę wyglądu gruczołu krokowego oraz sąsiednich struktur tkankowych. Stosowane w celu wykrywania chorób prostaty, m.in. łagodnego przerostu stercza oraz raka prostaty.
Biopsja i ablacja guzów i zmian nowotworowych pęcherza moczowego
Pierwszym etapem zabiegu jest cystoskopia, obejmująca dokładną ocenę morfologiczną cewki moczowej i pęcherza moczowego. W kolejnym etapie wykonuje się biopsję (pobiera wycinki) z podejrzanej zmiany przy użyciu dedykowanych kleszczyków. Następnie przy pomocy energii elektrycznej uzyskuje się hemostazę (zatrzymanie krwawienia) oraz dokonuje się ablacji (zniszczenia) zmiany. W części przypadków możliwe jest pominięcie etapu biopsji.