ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Andropauza

Andropauza

leczenie niepłodnosci

Andropauza znana też jako męskie klimakterium jest okresem w życiu mężczyzny, w czasie którego dają o sobie znać różnego rodzaju dolegliwości związane ze starzeniem się jego organizmu. Jej objawy można podzielić zarówno na fizyczne, jak i psychiczne. Ich obserwacja powinna skłaniać do wizyty u lekarza, zwłaszcza że z tymi powodującymi największy dyskomfort można skutecznie walczyć.

Najbardziej typowymi fizycznymi objawami andropauzy są problemy z oddawaniem moczu oraz ogólne osłabienie organizmu. Panów martwi jednak również to, że przybierają na wadze, choć w ich trybie życia nie doszło do żadnych istotnych zmian, mają problemy ze snem oraz obniżone libido. Psychiczne objawy andropauzy są bardziej niejednoznaczne. Podczas gdy jedni mężczyźni uskarżają się na uczucie coraz częściej towarzyszącego im niepokoju oraz niską samoocenę, inni mają wrażenie nienaturalnego pobudzenia idącego w parze z drażliwością.

Przyczyn andropauzy lekarze doszukują się w zmianach hormonalnych, jakie można zaobserwować w męskim organizmie. Obniża się przecież nie tylko poziom testosteronu, ale również DHEA i estradiolu. W tym samym czasie naturalne procesy związane ze starzeniem się organizmu ulegają przyspieszeniu. Spada choćby waga masy mięśniowej i kostnej, zwiększa się zaś tendencja do gromadzenia przez organizm tkanki tłuszczowej. Leczenie objawów andropauzy wymaga wcześniejszego zbadania jej przyczyn. Lekarz ustala, jak wygląda w danym momencie gospodarka hormonalna pacjenta i stara się przywracać poziom tych hormonów, których wahania sią najbardziej dotkliwe.

Related Tags