ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Niepłodność męska

Niepłodność męska

biopsja prostaty

Niepłodność opisywana jako niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia, jest problemem, z którym zmagają się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Ma różnorodne przyczyny. W większości przypadków jest schorzeniem, z którym można skutecznie walczyć.

Niepłodność męska często jest utożsamiana z jednoczesnym występowaniem innych chorób ogólnoustrojowych. Zmagają się z nią panowie walczący z cukrzycą, chorobami układu krążenia oraz chorobami nerek. Bezpośrednią przyczyną niepłodności mogą być jednak również nieprawidłowości, z jakimi mamy do czynienia w obrębie jąder, spodziectwo i zapalenie gruczołu krokowego. Sprzyjają jej też infekcje intymne, w tym zwłaszcza te, które są przenoszone drogą płciową oraz czynniki środowiskowe na czele z niehigienicznym trybem życia, złą dietą oraz paleniem papierosów.

Niepłodność męską diagnozuje się podczas wywiadu medycznego. Często konieczne jest jednak również przeprowadzenie dodatkowych badań. Lekarz kładzie zwykle duży nacisk nie tylko na stan narządów płciowych i prostaty, ale również na stan tarczycy. Rutynowym jest też badanie nasienia, dzięki któremu można określić zarówno objętość ejakulatu i liczbę plemników, jak i ich ruchliwość oraz żywotność. Leczenie niepłodności męskiej jest uzależnione od tego, co jest jej przyczyną. Jeśli mamy do czynienia z chorobą ogólnoustrojową – musi odbywać się w porozumieniu ze specjalistą, pod opieką którego znajduje się pacjent.

Related Tags